Minimalizm w aranżacji wnętrz

Minimalizm w aranżacji wnętrz

Minimalizm w aranżacji wnętrz opiera się przede wszystkim na ascetycznej formie, oraz prostych geometrycznych bryłach. Jeśli wnętrze sprawia wrażenie pustego i pełnego powietrza – wyraża jedną z zasad tego nurtu. Istotną cechą jest również brak dywanów, jednokolorowe rolety w oknach, kolorystyka przydymionych błękitów, złamanych zieleni oraz jasnych odcieni szarości, a także brak akcentów dekoracyjnych.

Minimalizm powstał w Japonii pół wieku temu i stał się jednym z najbardziej popularnych kierunków w światowej architekturze. Jego najważniejszą cechą jest to, że inspiracje czerpie z filozofii zen, która opiera się w głównej mierze na porządku, spokoju i szczęściu. Domy i mieszkania urządzone w tym stylu cechuje oszczędny design, który ma sprzyjać wypoczynkowi. Nieugięta pozostaje tu zasada : mniej znaczy więcej. Ograniczone środki, formy i kolory to coś, co okazuje się niezbędne do zrealizowania przestrzeni w minimalistycznym stylu. 

Minimalizm w aranżacji wnętrz

Konieczne jest wyeliminowanie niepotrzebnych przedmiotów z przestrzeni oraz rezygnacja ze wszelkiego rodzaju bibelotów. Minimalistyczne pomieszczenie ma sprawiać wrażenie optycznie powiększonego oraz przestronnego, a ściany pozbawione niepotrzebnych zdobień.

1. Jakie kolory ścian pasują do stylu minimalistycznego?

Aby urządzić wnętrze domu tak, aby dominował w nim styl minimalistyczny, warto postawić na barwy jasne, jednolite, pastelowe, odcienie szarości, brązy czy klasyczną czerń i biel. Salon to miejsce, w którym można odrobinę zaszaleć w kwestii wyboru koloru ścian – idealnie sprawdzą się barwy czerwone, żółte czy zielone. Odważnym, ale dobrym pomysłem będzie również pomalowanie ich na dwa kolory – czarno-biała szachownica czy dwubarwne pasy nadadzą wnętrzu unikalnego charakteru i stanowić będą wartościowe zaplecze do stworzenia całej aranżacji. Sufit powinien być tradycyjnie biały, a wzory, szlaczki i ozdoby to coś, z czego warto zrezygnować, aby uzyskać spójny i pożądany efekt. Podłoga doskonale przyjmie panele lub deski podłogowe. Na tym koniec – wykorzystanie dywanu nie jest najlepszym pomysłem.

2. Jakie meble wybrać?

Warto postawić na meble minimalistyczne, wykonane z naturalnego drewna, imitujące drewno lub te wykonane z tworzywa sztucznego. Wszystkie sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu powinny mieć jednolite i gładkie powierzchnie, powinny być też utrzymane w tym samym kolorze. Najlepiej, jeśli będą dominować odcienie chłodne i zdecydowane : biel, czerń, głęboka zieleń, odcienie szarości, granat. Styl minimalistyczny w mieszkaniach idzie w parze z niskimi meblami modułowymi. Ich dużą zaletą jest to, że można w nich zamontować ciągi mebli o dowolnych długościach, za pomocą których kreuje się własny i niepowtarzalny styl, zgodny z indywidualnymi potrzebami i preferencjami.

Komoda WOOD w industrialnym stylu z szufladą i zamkniętymi frontami pobokach Dąb Wotan + Antracyt
Komoda WOOD

Pożądany kontrast!

Kolor ścian nie powinien zlewać się z kolorem mebli i sprzętów, które znajdą się we wnętrzu – tak brzmi kolejna zasada minimalistycznego świata. Jeśli ściany są jasne lub białe, warto zestawić je z kanapą wykonaną np. z ekoskóry w kolorze czarnym. Jeśli przeciwnie –  ściany mają ostrzejsze barwy – pożądane będą meble utrzymane w bardziej stonowanych i jasnych odcieniach. Na stole lepiej zrezygnować z ozdób – nie powinny znaleźć się na nim wazony, tace, figurki czy serwety.

Można co prawda wykorzystać obrus, ale zasada jest taka – im bardziej prosty i jednolity, tym lepiej. Kuchenny blat powinien być utrzymany w ładzie, dlatego też sprzęty codziennego użytku lepiej schować w szafkach. W kwestii oświetlenia, które uzupełni minimalistyczne wnętrze, warto postawić na lampy w jednym kolorze. Żyrandol powinien mieć możliwie jak najbardziej oszczędną formę, klosze mogą posiadać kształty geometryczne, które w piękny sposób uzupełnią całą przestrzeń.

Meble systemowe CALABRIA 29
Meble systemowe CALABRIA

Sklep meblereex.pl oferuje doskonałe rozwiązania, które będą odpowiednie zarówno dla minimalistów, którzy cenią prostotę oraz funkcjonalność wykończenia wnętrz, jak i tych którzy pragną wyposażyć swoje mieszkanie w nowoczesne, a zarazem oryginalne meble. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Dodaj komentarz