Minimalizm w aranżacji wnętrz opiera się przede wszystkim na ascetycznej formie, oraz prostych geometrycznych bryłach. Jeśli wnętrze sprawia wrażenie pustego i pełnego powietrza – wyraża jedną z zasad tego nurtu. Istotną cechą jest również brak dywanów, jednokolorowe rolety w oknach, kolorystyka przydymionych błękitów, złamanych zieleni oraz jasnych odcieni szarości, a także brak akcentów dekoracyjnych.
Minimalizm powstał w Japonii pół wieku temu i stał się jednym z najbardziej popularnych kierunków w światowej architekturze. Jego najważniejszą cechą jest to, że inspiracje czerpie z filozofii zen, która opiera się w głównej mierze na porządku, spokoju i szczęściu. Domy i mieszkania urządzone w tym stylu cechuje oszczędny design, który ma sprzyjać wypoczynkowi. Nieugięta pozostaje tu zasada : mniej znaczy więcej. Ograniczone środki, formy i kolory to coś, co okazuje się niezbędne do zrealizowania przestrzeni w minimalistycznym stylu.

Konieczne jest wyeliminowanie niepotrzebnych przedmiotów z przestrzeni oraz rezygnacja ze wszelkiego rodzaju bibelotów. Minimalistyczne pomieszczenie ma sprawiać wrażenie optycznie powiększonego oraz przestronnego, a ściany pozbawione niepotrzebnych zdobień.
1. Jakie kolory ścian pasują do stylu minimalistycznego?
Aby urządzić wnętrze domu tak, aby dominował w nim styl minimalistyczny, warto postawić na barwy jasne, jednolite, pastelowe, odcienie szarości, brązy czy klasyczną czerń i biel. Salon to miejsce, w którym można odrobinę zaszaleć w kwestii wyboru koloru ścian – idealnie sprawdzą się barwy czerwone, żółte czy zielone. Odważnym, ale dobrym pomysłem będzie również pomalowanie ich na dwa kolory – czarno-biała szachownica czy dwubarwne pasy nadadzą wnętrzu unikalnego charakteru i stanowić będą wartościowe zaplecze do stworzenia całej aranżacji. Sufit powinien być tradycyjnie biały, a wzory, szlaczki i ozdoby to coś, z czego warto zrezygnować, aby uzyskać spójny i pożądany efekt. Podłoga doskonale przyjmie panele lub deski podłogowe. Na tym koniec – wykorzystanie dywanu nie jest najlepszym pomysłem.
2. Jakie meble wybrać?
Warto postawić na meble minimalistyczne, wykonane z naturalnego drewna, imitujące drewno lub te wykonane z tworzywa sztucznego. Wszystkie sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu powinny mieć jednolite i gładkie powierzchnie, powinny być też utrzymane w tym samym kolorze. Najlepiej, jeśli będą dominować odcienie chłodne i zdecydowane : biel, czerń, głęboka zieleń, odcienie szarości, granat. Styl minimalistyczny w mieszkaniach idzie w parze z niskimi meblami modułowymi. Ich dużą zaletą jest to, że można w nich zamontować ciągi mebli o dowolnych długościach, za pomocą których kreuje się własny i niepowtarzalny styl, zgodny z indywidualnymi potrzebami i preferencjami.

Pożądany kontrast!
Kolor ścian nie powinien zlewać się z kolorem mebli i sprzętów, które znajdą się we wnętrzu – tak brzmi kolejna zasada minimalistycznego świata. Jeśli ściany są jasne lub białe, warto zestawić je z kanapą wykonaną np. z ekoskóry w kolorze czarnym. Jeśli przeciwnie – ściany mają ostrzejsze barwy – pożądane będą meble utrzymane w bardziej stonowanych i jasnych odcieniach. Na stole lepiej zrezygnować z ozdób – nie powinny znaleźć się na nim wazony, tace, figurki czy serwety.
Można co prawda wykorzystać obrus, ale zasada jest taka – im bardziej prosty i jednolity, tym lepiej. Kuchenny blat powinien być utrzymany w ładzie, dlatego też sprzęty codziennego użytku lepiej schować w szafkach. W kwestii oświetlenia, które uzupełni minimalistyczne wnętrze, warto postawić na lampy w jednym kolorze. Żyrandol powinien mieć możliwie jak najbardziej oszczędną formę, klosze mogą posiadać kształty geometryczne, które w piękny sposób uzupełnią całą przestrzeń.

Sklep meblereex.pl oferuje doskonałe rozwiązania, które będą odpowiednie zarówno dla minimalistów, którzy cenią prostotę oraz funkcjonalność wykończenia wnętrz, jak i tych którzy pragną wyposażyć swoje mieszkanie w nowoczesne, a zarazem oryginalne meble. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!